Po tworzeniu kartek i innych projektów zostaje nam wiele skrawków papieru. Powstaje więc pytanie, co zrobić z rosnącą stertą kawałków papieru, które są za duże, by je wyrzucić i za małe, by zrobić z nich całą kartkę czy scrap? Jeśli zastanawiacie się, co zrobić ze ścinkami papierów i nie radzicie sobie z chaosem panującym wśród napoczętych arkuszy papieru do scrapbookingu, ten artykuł jest właśnie dla Was! Jestem pewna, że od tego czasu inaczej spojrzycie na swoje resztki papieru. Podpowiem Wam, co możecie zrobić ze ścinkami. Pokażę też moje prace z ich wykorzystaniem.
Papiery do scrapbookingu dzielę na 4 główne grupy:
- nowe, nieużywane arkusze;
- napoczęte kartki papieru - czyli arkusze już napoczęte, ale na tyle duże, że spokojnie można z nich zrobić tło kartki albo stronę albumu;
- tzw. małe ścinki - czyli kawałki arkuszy, które są już za małe, by stanowiły samodzielne tło kartki czy strony albumu, ale jednocześnie na tyle duże, że jeszcze można z nich coś zrobić, np. wyciąć coś wykrojnikiem;
- malutkie ścinki - wszystkie ścinki papieru, których boki mają zaledwie kilka centymetrów
Warto przechowywać wszystkie. Dlaczego? Zaraz pokażę Wam, jak je możecie wykorzystać.
Pomysłów na ścinki można mieć całe mnóstwo. Dziś chcę Wam podpowiedzieć kilka z nich, a może po prostu nakłonić Was do wcielenia ich w życie. Zanim zaczynam tworzyć jakiś projekt najpierw przeglądam swoje napoczęte zasoby. Czasami bywa tak, że nie mam w głowie gotowego pomysłu. Dopiero, gdy coś wpadnie mi w ręce rodzi się koncepcja pracy. W ten sposób staram się nie generować nowych skrawków papieru, a wykorzystywać stare. Inaczej, byłoby ich tak wiele,że trudno byłoby coś znaleźć, bo tworzę coś na okrągło.
A więc zaczynamy:
1) praca warstwowa
Mając wiele kawałków papieru w podobnym kolorze możemy stworzyć kartkę warstwową.
2) papierowe kwiaty
Czasami ze ścinków scrapowych nie musi powstać cała praca, czy część jej tła. Za pomocą maszynki i wykrojników, a nawet samych nożyczek, możecie np. wyciąć i skleić przepiękne kwiaty. Samodzielnie zrobione ze ścinków dekoracje idealnie będą pasować do Waszych prac.
3) skrapki
Z resztek, nawet tych małych warto wyciąć sobie skrapki do prac lub litery , czy cyfry.
Ja wycinam także kółeczka z dziurką do tagów. Skrawki papieru przydadzą się też do dziecięcych prac, gdzie często używa się chorągiewek - girland.
4) scrapowy patchwork
Patchwork, niegdyś świetny do wykorzystania resztek tkanin, dziś sprawdza się także jako metoda w scrapbookingu - pozwala zużyć ścinki różnych papierów, z różnych kolekcji. Wystarczy dobrać je na podstawie ustalonej palety kolorów. Możecie też sięgnąć po resztki arkuszy z jednej kolekcji.
Papierowy patchwork nie musi mieć formy małych kwadracików - mogą być też heksagony, trójkąty czy kółeczka.
5) małe formy w scrapbookingu
Małe formy scrapbookingu - jak inches, ATC, zakładki do książek, tagi ozdobne, bileciki prezentowe - są świetnym sposobem na pozbycie się resztek papierów.
6) elementy 3D
Czasami zostają nam takie ścinki papierów, które posiadają jakieś fajne elementy do wycięcia - np. kwiaty, czy liście, których nigdy za mało.
Z resztek papierów możecie powycinać np. kwiatowe kompozycje, które pomogą Wam stworzyć przestrzenne dekoracje na pracach.
7) junk journal
Ja nazywam junk journal śmieciowym notesem. Zmieści się tam wszystko, co nam zalega: różne koronki, odbite stemple, a także ścinki papierów.
8) paski papieru
Na koniec powiem Wam jeszcze coś ciekawego. Kiedyś zbierałam nawet paski na papierach umieszczane przez producentów. Są tam często fajne napisy i wzory. Kiedy nazbierało się ich naprawdę dużo ozdobiłam nimi pudełko.
Paski papieru fajnie wyglądają też na blejtramie, czy LO, czy nawet na okładce notesu. Można ich użyć do budowania tła. Można je zamalować lub położyć na nich pastę strukturalną i powstaje dodatkowa struktura.
9) kolaż w scrapbookingu
Kolaż polega na tworzeniu własnej kompozycji, nowego dzieła artystycznego, przez łączenie fragmentów z różnych materiałów (głownie papieru, czasem tkanin, z dodatkiem mediów, fotografii itp.). Najbardziej charakterystycznym elementem kolażu są wycinki z gazet – napisy i obrazki, które zestawia się ze sobą w zaskakujący sposób. Można w nim świetnie wykorzystać właśnie skrawki papieru do scrapbookingu, tworząc wydzieranki.
10) mail art.
Mail art to rodzaj działania artystycznego wykorzystujący środki łączności pocztowej. Najważniejsza jest tu sama idea przesyłania i otrzymywania za pomocą poczty komunikatów wykorzystujących różne formy kompozycyjne (np. prosty druk informacyjny, kolaż, ksero fotografii, znaczek, stempel, koperta). Poniżej ozdobione przeze mnie koperty.
W ten sposób można również ozdobić torebki na prezent lub na Craft Party w Poznaniu, kto jeździ, ten wie . Są to tzw. poznańskie tytki.
W sklepie Ewa (sklep-ewa.pl) jest mnóstwo różnych papierów scrapbookingowych. Zaopatrzcie się koniecznie, twórzcie i już wiecie jak wykorzystać powstałe ścinki .
Jak widzicie pomysłów na wykorzystanie ścinków papieru jest bardzo dużo. Wszystko się przyda - to moje motto. Ale czy tyko moje? Ogranicza nas tylko wyobraźnia.. Może Wy macie jakieś inne ciekawe pomysły na użycie ścinków? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.
Podoba wam się ten artykuł? Będzie ich więcej!
Pozdrawiam Was!
0 komentarze:
Prześlij komentarz